قلب و عروق

معرفی بهترین گوشی های پزشکی لیتمن، یاماسو و امسیگ

گوشی های پزشکی دارای انواع مختلفی هستند. از جمله نمونه های این گوشی های پزشکی می توان به گوشی پزشکی لیتمن، گوشی پزشکی امسیگ و گوشی پزشکی یاماسو اشاره کرد. هر یک از این محصولات دارای ویژگی هایی منحصر به فرد هستند. در ادامه مبحث در رابطه با معرفی بهترین گوشی های پزشکی لیتمن، یاماسو و امسیگ سخن خواهیم گفت.

گوشی پزشکی چیست؟

در چندین قرن اخیر، یکی‌از پرکاربردترین وسایل پزشکی که به پزشکان در تشخیص بیماری های قلبی و ریوی یاری فراوانی نموده است، گوشی پزشکی هست. خرید بهترین گوشی پزشکی را امروزه نمی توان بصورت قاطع معرفی کرد.
گوشی پزشکی یا این که استتوسکوپ دستگاهی میباشد که برای تشخیص صداهای داخلی تن به عمل می رود. معمولا صدای قلب، ریه، روده ها و جریان خونی شریانی و وریدی توسط گوشی پزشکی شنیده میشوند و آن‌گاه پزشکان براساس آنها به تشخیص و تحلیل بیماری میپردازند.

گوشی پزشکی چیست

گوشی پزشکی چیست

انواع گوشی های پزشکی طبی

با آنکه تصور میشود گوشی های پزشکی همه یک عمل مشترک اجرا می کنند، البته اشکال مختلفی دارا هستند که مخاطب میتواند متناسب با نوع به کار گیری و نیاز و همچین سطح تخصص خویش، یکی از این اشکال را گزینش نماید. حیطه کاربری این گوشی های طبی کلان میباشد البته این نکته را در لحاظ داشته باشید که اکثر زمان ها از این ابزار پر کاربرد و متداول تحت عنوان یک ابزار همگانی برای غربال گری و یا این که تشخیص اولیه به کارگیری می نمایند.گزینش صحیح این گوشی ها بسته به نوع کاربردی که دارا‌هستند، حايز اهمیت میباشد.

در‌این نوشته‌ی‌علمی کوشش داریم تا بیشتر در رابطه اشکال بهترین گوشی های پزشکی بدانیم. قبل از آغاز این مقاله را یادآور شویم که در شرایط کلی، گوشی های طبی یا این که یک سر هستند یا این که دو سر که در سبک یک سر صرفا یک طرف گوشی خصوصیت دریافت کردن صدا داراست (اکثر زمان ها برای شغل های تخصصی و کیفیت عالی فراتر به کارگیری می گردد) و در دو سر، هر دو سمت آن قابل به کارگیری میباشد (دو وضعیت صدای متفاوت مبنی بر زیر یا این که بم بودن را می‌گیرد البته ممکن میباشد کیفیت تک سر را نداشته باشد).

ولی گوشی های طبی در 3 گروه تقسیم میگردند که مشمول گوشی پزشکی لیتمن، گوشی پزشکی امسیگ و گوشی پزشکی یاماسو میگردد.

چرا گوشی پزشکی لیتمن با کیفیت است؟

گوشی پزشکی لیتمن ارزان ، ابزاری با قیمت ارزان، بادوام، منعطف و قابل متکی بودن برای اکثر فعالان حوزهٔ سلامت و معالجه میباشد. ​این گوشی پزشکی امکانات غامض و سرعت متعددی ندارد. ​کلاسیک ۳ به ذکر معمولی ​«پاسخ می دهد» و بسیار عالی هم پاسخ می دهد.

براین اساس گوشی طبی لیتمن گزینش قابل قبولی برای اکثر پزشکان همگانی، دانشجوها، پرستاران و دامپزشکان میباشد. دیگر متخصصان، به سراغ نمونه‌های برتر کاردیولوژی (مانند لیتمن کاردیولوژی ۴) بروند.
روش اجرا فعالیت گوشی پزشکی یاماسو
عملی که به وسیله گوشی اعمال می شود به آن auscultate یـا گـوش دادن مـی گـویـنـد و شـامـل در اختیار گرفتن صداهای داخلی تن میباشد که راجع به ریه و قلـب تـوسعـه یافته میباشد. گوشی پزشکی سه بخش عمده دارااست. بخش اولیه گوشی روی تن شخص قرار میگیرد و دو طرفه میباشد که یک طرف را دیافراگم و طرف دیگر را بخش زنگوله‌ای یا این که بــل مــی‌نــامـنــد و ارتعـاشـات بـدن را تبـدیـل بـه ارتعاشات صوتی کرده و مقداری تشدید می‌نماید. سـپـس صـوت حـاصـل وارد لـولـه‌ یـا لـولـه‌هـای هـدایـت کـنـنده صدا گردیده و در غایت از راه  گــوشـی‌هـای مـخـصـوصـی وارد گـوش پـزشـک می گردد.

گوشی پزشکی لیتمن

گوشی پزشکی لیتمن

کاربردهای گوشی پزشکی یاماسو

از گــوشــی هـای پـزشکـی یاماسو مـی تـوان در مـواردی هـمـچــون اخـتــلالات مــادر زادی، بـیـمــاری هــای دریـچـه‌ای قـلـب و در بی نظمی های ریتم قلبی و … که صـداهـا و صـوت هـای خـاصـی بـه صـداهای قلبی اضـافه میشوند بهره مند شد. بخش دیافراگمی گوشی طبی یاماسو (که سطح بیشتری داراست) به طور معمول بـرای گـوش دادن صـداهـای مـخـتـلـف بـدن به فعالیت می‌رود. بخش زنگوله‌ای یا این که بل گوشی پزشکی یاماسو (که عملاً پـرده‌ای ندارد) تنها در مواقعی به فعالیت می‌رود که صدای آن اندام از بمی خاصی شامل است. شما برای خرید گوشی پزشکی یاماسو نیز می توانید به فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی درمان شو مراجعه کنید.

خرید بهترین گوشی پزشکی یاماسو

گوشی پزشکی یاماسو

گونه های گوشی پزشکی طبی

بسته به نوع به کارگیری، استتوسکوپ‌ها اشکال متفاوتی خواهند داشت:
۱- گوشی پزشکی امسیگ
۲- گوشی پزشکی یاماسو

گوشی طبی امسیگ

نمونه های امسیگ گوشی های پزشکی شایع ترین و شناخته گردیده ترین مثال های گوشی های پزشکی بوده و مبتنی بر جابجایی صدای شنیده شده از قفسه ی سینه از روش لوله ی تو خالی لبریز گردیده از هوا به سمت گوش مستمع کار می نماید. بخش دیافراگم آن برای شنیدن صداهای با فرکانس بالا (مانند صداهای قلبی) میباشد و بخش بل آن برای شنیدن صداهایی با فرکانس زیر (مانند صداهای ریوی) مورد به کارگیری قرار می گیرد. این نوع استتوسکوپ دربرگیرنده دو نوع دوسر و یک سر می‌گردد.
گوشی پزشکی امسیگ یکی‌از گوشی های آکوستیک میباشد که روی شکم اشخاص قرار گرفته و صدای قلب را شناسایی کرده و شکلی مشابه شیپور داراست. قیمت گوشی پزشکی امسیگ به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

گوشی طبی امسیگ

یک کدام از معایبی که می توان برای گوشی های امسیگ  در لحاظ گرفت تقویت ناچیز صداهای داخلی تن است. در مقایسه با گوشی های یاماسو گوشی های امسیگ یک تفویت کننده پشت سر سنسور تشخیص صدا دارا هستند و صداهای داخلی تن را با وضوح و اقتدار بیشتری به گوش پزشک میرسانند. معمولا این سنسورها از فرآورده پیزوالکتریک می‌باشند. ولی مشکلی که معمولا در طی به کار گیری از این گوشی ها به وجود میاید ساخت نویز و تداخل امواج بر روی این گیرنده بوده که برای حذف آن بدون چاره مجبور به به کار گیری از فیلترهایی می‌باشیم که در نتیجه بخشی از صدا حذف می گردد. لذا این گوشی ها همچنان به اندازه ی مدل های یاماسو رایج نیستند.
مواقعی که در هنگام خرید گوشی های پزشکی می بایست به آن اعتنا گردد:
• شایسته ترین محصول برای سر فلزی گوشی، استیل میباشد ولی به صورت شایع از آلومینیوم برای ساخت آن به کارگیری می‌گردد.
• شایسته ترین ماده برای صفحه دیافراگم، پلی اتیلن میباشد.
• سایز استاندارد سرگوشی ها برای بزرگسالان ۳۵ میلیمتر و برای خردسالان ۲۵ میلیمتر میباشد.
• لوله های متصل به سر گوشی می بایست از متاع PVC (پلی وینیل کلراید) باشد.
• قسمتی که در گوش قرار می‌گیرد، خوب میباشد صرفا از فرآورده لاستیک قابل انعطاف باشد.
• در بخش بل، هر چه مخروط این منطقه عمیق تر باشد، عملکرد دستگاه فراتر میباشد.
• دسته آهنی متصل به لاستیک ها بایستی یک زاویه ۱۵ درجه با آن تولید کند.

بهترین گوشی پزشکی امسیگ

گوشی پزشکی امسیگ

چنانچه بخواهیم خیلی مختصر کارایی استتوسکوپ یاماسو را ارزیابی کنیم می بایست بگوییم شما با این استتوسکوپ (stethoscope) توانمند به شنیدن هر صدایی خواهید بود؛ از مورمورهای گرید ۱ گرفته تا نویزهای S3 و S4 و دیگر صداها.​ این گوشی پزشکی به لطف پیشرفت و تجربه لیتمن در یک‌سری ده سال قبل از توان سمع بی‌نظیری برخوردار‌است. دانشجوها پزشکی می توانند با تنظیم این مدل، همه نیاز‌های آموزشی و بالینی خویش در دوره پزشکی عمومی را بدون نقص برطرف نمایند.

​شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که آیا کیفیت سمع و جابجایی صدای استتوسکوپ لیتمن همچون سری کاردیولوژی میباشد؟​ ​نه، هر کارشناس قلب یا این که شخص کارآزموده قادر است تفاوت فی مابین این دو استتوسکوپ را بررسی نماید. توان ​آکوستیک (سمع) این گوشی پزشکی لیتمن با وجود این که بسیار بهتر میباشد، به اندازهٔ نمونه ‌های بسیار توسعه یافتهٔ لیتمن (کاردیولوژی و الکترونیک) بهتر وجود ندارد. ​لیتمن فاقد وضوح بسیار بالا، بضاعت و توان تقویت و تشخیص جزئیات و تفاوت‌های بسیار دقیق میباشد.​

راحتی در معاینه به یاری دیافراگم قابل تنظیم

یکی‌از برگزیدگان ابتکار‌های مصرف شده در گوشی‌های پزشکی لیتمن، دیافراگم قابل تهیه و تنظیم میباشد. ​به یاری این دیافراگم و با تغییر تحول سطح فشار قطعهٔ سینه‌ای بر تن مریض میتوانید فرکانس‌های بالا و تحت صدا را به راحتی شناسایی فرمائید.

به لطف این ابتکار عمل، داشتن گوشی پزشکی لیتمن با یک دیافراگم سنتی در یک سمت (برای تشخیص فرکانس‌های بالا) و سمت بل یا این که زنگوله‌ای در طرف دیگر (برای تشخیص فرکانس‌های زیر) ضروری وجود ندارد. هر دو طرف در گوشی پزشکی لیتمن می توانند با تغییر‌و تحول فشار وارده هم فرکانس‌های بالا و هم فرکانس‌های زیر را شناسایی نمایند.

به این ترتیب سمت بزرگتر قطعهٔ سینه‌ای تحت عنوان یک دیافراگم سنتی کار نمی‌نماید، بلکه به طور هم زمان عملی شبیه دیافراگم سنتی و هم توان تبدیل شدن به شرایط بل را داراست. ​این قضیه برای سمت اطفال استتوسکوپ نیز صحت دارد. درضمنً از بخش اطفال استتوسکوپ لیتمن می‌توانید برای سمع نصیب‌هایی که سطح کمتری دارا‌هستند (مثل عروق گردنی) به کارگیری نمائید.

​این خصوصیت موجب تطبیق‌پذیری بالای استتوسکوپ لیتمن  می‌گردد به این دلیل‌که انگار ۴ گوشی پزشکی در یک کالا جای گرفته‌اند.​ طرف کوچکتر قطعهٔ سینه‌ای را نیز می توانید با مفتوح کردن دیافراگم و نصب کردن آستر عدم جابجایی سوز و سرما همراه – که با استتوسکوپ عرضه می گردد – به یک بل باز سنتی تبدیل نمائید.

در این مقاله بطور مفصل در مورد انواع گوشی های پزشکی لیتمن، امسیگ و یاماسو سخن به میان آوردیم. به طور قطع نمی توان بیان کرد بهترین گوشی پزشکی چه نوعی می باشد. چرا که هر یک از این ها جهت عمل خاصی طراحی و تولید گردیده اند. در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با معرفی بهترین گوشی های پزشکی لیتمن، یاماسو و امسیگ می توانید با قسمت پشتیبانی سایت و فروشگاه اینترنتی درمان شو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.