مواد مصرفی پزشکی

نحوه آموزش انواع سوند مردانه و زنانه

نحوه آموزش انواع سوند مردانه و زنانه

سوند برای بیمارانی که به دلیل آسیب ها و یا مشکلاتی که دارند وصل می شود. برخی از مواقع به دلایلی پزشک حرکت را برای شما ممنوع می کند. در چنین شرایط پزشک استفاده از سوند را برای شما تجویز می کند. در ادامه مبحث قصد داریم در رابطه با نحوه آموزش انواع سوند مردانه و زنانه صحبت کنیم.

گونه های سوندها

سوندها، لوله‌های باریک و انعطاف‌پذیری می باشند که باطن مثانه قرار می گیرند و سرگرم عده‌آوری ادرار و تخلیه آن میشوند. این عمل برای عده ای که در دفع ادرار در گیر نقص‌ می‌باشند، بسیار حیاتی میباشد. از جمله، یکی مواقعی که در آن از سوند به کار گیری میشود، در کسانی میباشد که سرطان پروستات دارا‌هستند، زیرا مسیر ادرار مسدود گردیده و سبب ساز شم درد و غم در شخص می شود. درین وضعیت بایستی راهی برای دفع ادرار وجود داشته باشد و این‌شیوه، به کارگیری از سوند میباشد. به جهت اهمیتی که گونه های سوندها برای برخی وضعیت خاص دارا هستند، در‌این مقاله، در خصوص اشکال آن ها حرف خوا هیم کرد.

سوند معمولی / نلاتون یا این که یک‌بار مصرف

سوند ساده یا این که نلاتون، نوعی از سوند میباشد که برای تخلیه موقت ادرار از مثانه و همینطور تخلیه ترشحات بینی، دهن و ریه در وقتی که مریض توانا به تخلیه آنان وجود ندارد، مورد به کار گیری قرار می گیرد. این سوندها که خیلی انعطاف‌پذیر و قابل انعطاف می‌باشند، بعد از تخلیه ادرار می بایست بیرون گردیده و برای دفعات بعدی مجدد قرار داده شوند. این نوع برای تخلیه ادرار به داخل مثانه فرستاده می گردد و ادرار را به آسانی تخلیه می‌‌نماید.

انواع سند نلاتون چیست؟

انتهای سوندهای نلاتون، به طور مخروطی میباشد و منجر به خودداری از تروماتیزه شدن مجاری می‌گردد. این سوندها برای زنان و مردان به ترتیب با ارتفاع 35 و 5/14 سانتی‌متر ساخت و ساز می گردند و دارنده قطرهای متنوعی مبنی بر رنگ کانکتور می‌باشند. از سایر امکان‌های سوندهای معمولی، این میباشد که دارنده سطح و نوک صافی میباشند که از ساخت التهاب خودداری می‌نماید.

قیمت و خرید انواع سوند

قیمت و خرید انواع سوند

سوند فولی (دوشاخه یا این که سه‌شاخه)

این سوندها، کیسه‌مانند میباشند و از بخش انتهایی خویش، به داخل مثانه فرستاده می شوند. هنگامی که دکتر معالج بخواهد برای مدتی وقت گیر سوند را به عمل بگیرد، از این سبک به کارگیری می‌نماید، به این دلیل‌که این سوندها به دلیل وجود بادکنکی در اولِ مجرای خویش، لیز نمی خورند و از مثانه بیرون نمی شوند. به همین ادله، به‌این سوندها، کاتتر مکان‌گیرنده نیز می گویند.

در انتهای سوندهای فولی، یک بادبادک قرار می گیرد که داخل آن، آب استریل وجود دارااست و از بیرون شدن این نوع سوندها از داخل مثانه دوری می‌نماید.

بیمارانی که سوندهای (catheters) فولی برای آنها تجویز می شود، می بایست برای پرهیز از عفونت، مایعات فراوان بنوشند و برای خودداری از ساخت و ساز آلودگی نباید بگذارند لوله ادرار از کیسه ادرار مستقل گردد.

چه‌گونه کاتتر فولی تعبیه می‌شود؟

پیش اب راه و نواحی محیط آن بوسیله محلولی ضدعفونی گردیده و به سرعت استریل تمیز میشوند. تزکیه به طور دایره ای از مجرای خروجی ادرار شروع میشود و در نواحی دور و اطراف ختم می‌گردد.
بعد از آن کاتتر بوسیله یک ژل لوبریکانت یا این که سرازیر کننده که محلول در آب میباشد از روش پیش اب راه به درون مثانه وارد میشود.
هنگامی که کاتتر کاملا عبور داده شد، بالون داخل مثانه قرار می‌گیرد و آن گاه به صورت آهسته بوسیله ۱۰ سی سی آب مقطر با سرنگ لبریز می گردد. باد شدن بالون ابدا دردناک نمی‌باشد. درین هنگام ادرار در صورت وجود داشتن در مثانه از روش لوله کاتتر به داخل کیسه ادراری متصل به آن تخلیه می‌شود

امید است اطلاعات لازم و کافی را در رابطه با نحوه آموزش انواع سوند مردانه و زنانه به دست آورده باشید. در صورت داشتن هر گونه سوال در رابطه با قیمت و خرید سوند، می توانید با قسمت پشتیبانی سایت و فروشگاه اینترنتی. لوازم پزشکی یکبار مصرف درمان شو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.